Дані офіційної статистики щодо поширеності деменції серед всього населення України засновані на даних електронної системи охорони здоров’я.
Станом на 2024 рік, в Україні під наглядом перебували 114000 пацієнтів з діагнозом деменція (в яких згадувалися випадки по кодам F00-F06).
Прогнозований рівень недодіагностики деменції в Україні може складати до 94 %.
Такий рівень недодіагностування збігається з оцінками Міжнародної асоціації Альцгеймера. За їх даними, недодіагностика деменції у світі складає близько 75% - 41 млн. З них 60% випадків недодіагностики у країнах з високим рівнем доходу, та більше 90% - у країнах з низьким та середнім доходом.
Також, за даними щодо структури деменцій в Україні можна помітити різницю зі світовими трендами: тоді як у світі домінуючою причиною деменції є хвороба Альцгеймера, в Україні переважає діагноз «судинна деменція» (62,59 %), а хвороба Альцгеймера складає лише 12,0 %. Це може бути також пов’язане з недостатнім рівнем діагностики та схильністю до більш «широкого» діагнозу.
Сьогодні більше 55 млн. людей у світі живуть з деменцією, при цьому щороку реєструють близько 10 млн. нових випадків. Кожні 3 секунди у однієї людини в світі починається розвиток деменції.
Найбільш поширеною причиною деменції (60-80% випадків у світі) є хвороба Альцгеймера. На другому місці за поширеністю васкулярна деменція (10-25%) та деменція з тільцями Леві (7-25%). Найчастіше зустрічаються змішані форми – хвороба Альцгеймера та супутні патології.
Деменція на 7 місці у світі серед найбільш поширених причин смерті серед всіх захворювань та одна з провідних причин обмеження можливостей серед старшого покоління.
Найбільшим фактором ризику розвитку деменції є вік: в середньому 1 з 9 людей (10.7%), старших за 65 років, має хворобу Альцгеймера.
Серед пацієнтів будинків людей похилого віку частка людей з деменцією становить 39 до 87%.
Деменція має значно більший вплив на жінок, ніж на чоловіків. 65% від всіх випадків смертей від деменції стаються у жінок; кількість днів життя з обмеженими можливостями на 60% більша у жінок, ніж у чоловіків. Також, жінки складають переважну більшість (70%) піклувальників людей з деменцією.
За даними 2019 р. непрофесійні піклувальники (найчастіше – члени сім'ї) присвячують піклуванню про людей з деменцією в середньому 5 годин на день.
За даними про поширеність деменції в країнах Європи, станом на 2018 р. відсоток людей з деменцією складав у середньому 1,57% населення європейських країн (9,780,678 чол.). Через старіння населення передбачають, що цей показник зросте до 1.80% (11,379,701 чол.) у 2025 році та до 3.00% (18,846,286 чол.) у 2050 році.
Згідно прогнозів, найбільш стрімко кількість людей з деменцією зростатиме у країнах з низьким та середнім рівнем доходу: у 2050, 68% усіх людей з деменцією житиме у країнах цієї групи.
Згідно опитувань, проведених Міжнародною асоціацією Альцгеймера в 2019 р.:
80% людей стурбовані можливим розвитком деменції у них самих, при цьому 1 з 4 опитаних вважав, що не існує ніяких заходів профілактики деменції;
47% людей з деменцією та піклувальників вважали бар’єром до вчасного отримання діагнозу відсутність доступу до досвідчених лікарів, 47% - страх діагнозу та стигми;
33% опитаних медичних працівників у світі вважали, що для лікування пацієнтів з деменцією не може бути зроблено нічого;
35% піклувальників відзначили, що вони приховували діагноз «деменція» свого близького принаймні від 1 людини в їх оточенні;
62% медичних працівників були переконаними, що деменція є складовою нормального процесу старіння;
40 % респондентів відмітили, що на їх думку медичні працівники часто ігнорують присутність людини з деменцією під час прийому у лікаря (спілкуються лише з піклувальником);
85% респондентів серед людей з деменцією повідомили, що після отримання діагнозу їх думка більше не сприймається оточуючими всерйоз.